Jak wygrzewać słuchawki?

Jak wygrzewać słuchawki?

7 stycznia 2021 Wyłączono przez Robert

Czasami możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że słuchawki powinniśmy wygrzewać, ponieważ tylko wówczas będą one działały dokładnie tak jak powinny i zyskamy pewność, że dźwięk, który będzie docierał do naszych uszu, będzie nam oferowany na wysokim poziomie. Ale czy faktycznie takie wygrzewanie słuchawek jest potrzebne, a jeśli tak, to w jaki sposób powinniśmy je przeprowadzić? Bo w końcu jeśli ma być skuteczne, to musimy przeprowadzić je w odpowiedni sposób.

To ma kilka warstwa

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że takie wygrzewanie słuchawek, to tak naprawdę proces wielowarstwowy. W ogólnej definicji chodzi o rozruszanie membrany przetworników poprzez dźwięk. Ale tak naprawdę ważne jest tutaj również dopasowanie nauszników do głowy użytkownika.

Głównie chcąc wygrzewać słuchawki musimy pamiętać, że powinno ono dotyczyć przetworników z zawieszeniem osiowym, a więc dotyczy głównie słuchawek dynamicznych i głośników.

Jak to przeprowadzić?

Tak naprawdę możemy wygrzewać słuchawki bez większego problemu. Wystarczy, że założymy je na głowę i będziemy z nich korzystać. Wówczas będą pracowały na materiale docelowym, a więc od razu będą dopasowywały się do naszej głowy. Od razy też nauszniki będą się w odpowiedni sposób na niej układały, a to również będzie miało wpływ na to, w jaki sposób dźwięk będzie docierał do naszych uszu.

Warto jednak pamiętać, aby nie słuchać muzyki na pełnej mocy, bo jeśli membrana faktycznie potrzebuje rozruszania, to w ten sposób możemy ją uszkodzić. Jeśli chodzi o długość takiego wygrzewania słuchawek to zazwyczaj odbywa się to w ciągu pierwszych 30 – 60 minut słuchania muzyki. Zanim zaczniemy krytykować jakieś słuchawki, powinniśmy najpierw dać im się wygrzać. To oznacza, że musimy pozwolić im trochę popracować, tak abyśmy mieli pewność, że wszystkie ich elementy zostaną w odpowiedni sposób rozgrzane i dopasowane do naszej głowy. Wówczas będziemy mogli ocenić, czy grają one tak jak chcieliśmy czy jednak nie.

Tak naprawdę coraz rzadziej trzeba wygrzewać słuchawki, nie mniej warto dać im trochę pochodzić zanim ocenimy ich jakość.