Czym czyścić płyty winylowe?

Czym czyścić płyty winylowe?

14 stycznia 2021 Wyłączono przez Robert

To jakie dźwięki będą się wydobywały z naszego gramofonu, w znacznej mierze będzie zależało od tego, w jaki sposób będziemy dbali o nasze płyty gramofonowe. Musimy tutaj mieć świadomość, że są one bardzo delikatne, a co się z tym wiąże, ich odpowiednie traktowanie będzie miało wpływ na jakość rowków, które umieszczone są na takiej płycie i po których przesuwa się igła. To od tego będzie zależało, czy będziemy mogli się cieszyć ulubioną muzykę bez żadnych zakłóceń, mając pewność, że ma ona również odpowiednią jakość.

Nie potrzeba wiele

Przede wszystkim jeśli chcemy odpowiednio dbać o nasze płyty winylowe, to musimy przechowywać je w oryginalnym pudełku czy koszulce. Nie powinniśmy ich również pozostawiać w gramofonie, bo to także może prowadzić do ich zniszczenia. Dla pewności, aby mieć gwarancję, że nie ulegną one odkształceniu, możemy je przechowywać w specjalnych skrzyniach, gdzie będą od siebie oddalone. Pamiętajmy także, że takie płyty winylowe zbierają kurz, który gromadzi się w rowkach.

Dlatego też, przed każdym użyciem, powinniśmy je delikatnie przetrzeć miękką szmatką.

Większe zabrudzenia?

Jeżeli z jakiegoś powodu nasze płyty gramofonowe posiadają większe zabrudzenia, to powinniśmy zastosować odpowiedni sposób ich czyszczenia. Możemy tutaj skorzystać ze specjalnych płynów do czyszczenia i miękkiej szmatki. Albo możemy zainwestować również w specjalne szczotki, które będą przystosowane do czyszczenia rowków na płycie winylowej. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy podczas czyszczenia płyty gramofonowej stosowali środki, które zostały do tego specjalnie stworzone. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko przebiegnie tak jak powinno i nie uszkodzimy naszej płyty gramofonowej. Koniecznie zobaczmy z jakich produktów powinniśmy korzystać, jeśli chcemy wyczyścić naszą płytę winylową.

Tylko tak będziemy mieli pewność, że przez lata będą one grały tak jak powinny i nie będziemy musieli się martwić żadnymi zakłóceniami.