Kabel Jack – jego rodzaje i typy zastosowań

Kabel Jack – jego rodzaje i typy zastosowań

4 stycznia 2021 Wyłączono przez Robert

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na funkcjonowanie naszego sprzętu elektronicznego wpływ będzie miała nie tylko jakość danego sprzętu, ale również to, w jaki sposób połączymy ze sobą jego poszczególne części, a więc z jakich kabli tutaj skorzystamy. Dlatego też, niezwykle ważne jest to, aby wiedzieć, kiedy jest stosowany kabel Jack i jakie są jego rodzaje. Wówczas będzie istniała większa szansa, że wybierzemy dokładnie taki jego rodzaj, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Kiedy z niego korzystamy?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, kiedy najczęściej korzystamy z kabla Jack.

Używany jest on do transmisji analogowego sygnału audio. Łatwo go możemy poznać, po wtyczce, która ma charakterystyczny bolec, wraz z tuleją, pierścieniem i noskiem. Warto także podkreślić, że w zależności od tego, kiedy chcemy korzystać z takiego kabla Jack, powinniśmy się skupić na jego różnych rodzajach. Takie, które mają rozmiar ¼ cala są stosowane do podłączania urządzeń audio, kiedy wykorzystuje się sygnał niesymetryczny, taki jak np.

przy gitarach czy sprzęcie nagłaśniającym.

Co jeszcze mamy?

Dodatkowo 1/8 cala stosowany jest w telefonach czy odtwarzaczach MP3. Mamy jeszcze 3/32 cale, które najczęściej stosowane są przy mikrofonach, ale również możemy je spotkać w słuchawkach, które dedykowane są do starszych modeli telefonów. Ostatni z proponowanych kabli Jack ma rozmiar 4,4 mm i są dedykowane przy profesjonalnych sprzętach studyjnych.

Takie kable Jack stosowane są również przy podłączaniu głośników do komputera czy telewizora. Najważniejsze jednak jest to, żeby odpowiednio dobrać je do zadania, które mają spełniać. Warto zobaczyć jakie rodzaje kabli Jack są nam proponowane, czym się one między sobą różnią i które z nich będą dla nas najlepsze. Możliwości jest naprawdę sporo, a to oznacza, że im lepiej dobierzemy taki kabel Jack do swoich potrzeb, tym bardziej będziemy zadowoleni z jakości dźwięku, jaki uzyskamy na naszym sprzęcie grającym.

Dlatego tak ważne jest to, aby wszystko dokładnie tutaj przemyśleć.