Jak zrobić wzmacniacz lampowy?

Jak zrobić wzmacniacz lampowy?

29 stycznia 2021 Wyłączono przez Robert

Czasami jest tak, że nie chcemy kupować gotowych produktów, wręcz odwrotnie sami chcemy zrobić niektóre akcesoria, z których planujemy korzystać. Może się więc okazać, że interesujemy się tym jak zrobić wzmacniacz lampowy. Jak się okazuje, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, to nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.

Oczywiście cały czas musimy tutaj pamiętać, że będziemy się obchodzili z prądem elektrycznym, a więc musimy mieć pewność, że jest on odłączony i co więcej, że elementy, które mogłyby być nim naładowane, będą całkowicie rozładowane. Wówczas będziemy mogli przystąpić do niezbędnych prac.

Odpowiednie akcesoria

Oczywiście żebyśmy mogli stworzyć taki wzmacniacz lampowy musimy na początek zaopatrzyć się w odpowiednie elementy.

To oznacza, że musimy mieć zasilacz. To on będzie dostarczał napięcie o odpowiedniej mocy i dzięki niemu nie będziemy musieli się obawiać przydźwięku sieciowego. Powinien posiadać zabezpieczenie w postaci bezpiecznika, jak i funkcję stopniowego narastania napięcia.

Musimy również mieć płytkę wzmacniacza. Żeby działała ona na wysokim poziomie powinniśmy wybrać rezystory metalizowane zamiast węglowych. Do tego podstawki lampowe oraz same lampy.

Jak to zrobić?

Musimy najpierw z niezbędnych części złożyć zasilacz, a następnie zająć się zlutowaniem płytki wzmacniacza. Kiedy obydwie będą gotowe, należy je połączyć ze sobą i transformatorami. W dalszej kolejności powinniśmy również wyregulować prądy anodowe.

Jak się okazuje, możemy znaleźć wiele filmików, w których zostaniemy przez ten proces przeprowadzeni krok po kroku. Jeśli nasza wiedza jest zbyt słaba, abyśmy z potrzebnych elementów mogli złożyć płytkę wzmacniacza i zasilacz, to z pewnością dzięki takim filmikom stanie się to możliwe. Jeżeli tylko mamy podstawową wiedzę i trochę czasu, to można spróbować samodzielnie zrobić wzmacniacz lampowy.

Może się wówczas okazać, że da nam to znacznie więcej satysfakcji niż pierwotnie zakładaliśmy.