W jaki sposób działa wzmacniacz lampowy?

W jaki sposób działa wzmacniacz lampowy?

28 stycznia 2021 Wyłączono przez Robert

Jeżeli mamy korzystać z jakichś produktów, to najlepiej będzie, jeśli najpierw dowiemy się, w jaki sposób one działają. Wówczas będziemy wiedzieli, czego konkretnie powinniśmy się po nich spodziewać, kiedy będziemy z nich korzystać. Co więcej, lepiej też będziemy znali ich działanie, a więc będziemy mogli określić, czy faktycznie są nam potrzebne, a w razie, gdyby coś zaczęło się z nimi dziać, będziemy potrafili rozpoznać, że powinniśmy je naprawić. Dlatego też, warto wiedzieć, w jaki sposób działa wzmacniacz lampowy, tak abyśmy wiedzieli, kiedy powinniśmy z niego korzystać i dlaczego jest to takie ważne.

Jak są zbudowane?


Oczywiście na początek powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób są zbudowane takie wzmacniacze lampowe. Tylko wówczas będziemy w stanie zrozumieć ich działanie, jak również to, co konkretnie może się w nich popsuć. Dlatego też warto wiedzieć, że taki wzmacniacz lampowy posiada zasilacz, który wyposażony jest w bezpiecznik i jednocześnie też pozwala na powolne narastanie napięcia. Dodatkowo wzmacniacz lampowy posiada również płytkę wzmacniającą, na której zamontowane są specjalne lampy elektronowe, tzw.

triody.

Jak to działa?

Kiedy korzystamy z takiego wzmacniacza lampowego możemy być pewni, że napięcie zostaje zwiększone o kilkadziesiąt V/V. Elektroda, która zwana jest siatką przyjmuje ujemny ładunek i reguluje przepływ elektronów od katody do anody. To oznacza, że gdy zmienia się prąd na wejściu, zmienia się również ten na wyjściu.

Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie lub zwiększenie mocy, a to gwarantuje nam, że zawsze będziemy mieli zapewniony odpowiedni ruch cewek głośników. To z kolei będzie się przekładało na dźwięk, który będzie do nas docierał. Warto korzystać z tego typu wzmacniaczy lampowych, bo dzięki nim możemy poprawić działanie naszego sprzętu. Dodatkowo będziemy zmniejszali ryzyko zbyt wielkiego lub zbyt słabego przepływu mocy.

Jeśli chcemy, żeby wszystko działało dokładnie tak jak powinno, to jak najszybciej powinniśmy się zaopatrzyć w dobrej jakości wzmacniacz lampowy.